Studium v zahraničí a 5 důvodů, proč do toho jít!

Kačka: Není vždy jednoduché si sbalit kufry, rozloučit se s rodinou a kamarády, sednout do letadla a říct „Tak za rok, čau” nebo „Tak o Vánocích, mějte se”. Ale zároveň je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat a tady je proč:

1. Zjistíte, že svět je velký

Nezáleží na tom, jestli je vaše první dlouhodobá cesta do sousedního Německa nebo do Jižní Ameriky. Jestli jedete studovat jen na semestr, na letní kurz nebo vystudovat celý bakalářský/magisterský obor. V každém případě vám garantuji, že to nebude naposledy, co se někam vydáte. Při každém pohledu na mapu světa začnete přemýšlet o tom, kam to bude příště, možná poznáte člověka z druhého konce světa a dozvíte se věci o zemi, do které by vás ani nenapadlo se chtít podívat a najednou kupujete letenky právě do oné země. Čím déle a častěji se vydáváte za hranice a poznáváte nová místa, tím je nepředstavitelnější, že byste už na jednom místě zůstali do konce života. Hranice a vzdálenosti pro vás najednou budou irelevantní a nebude sebemenší problém zalětět na svatbu kamarádů do Argentiny nebo jen tak sám na odpočinkovou dovču na Srí Lanku.

2. Zbavíte se předpojatostí a utvoříte si vlastní názory

Studium v zahraničí

Každá země, každá národnost, každá kultura, zapadá do určitých škatulek. Ať chtě nebo nechtě, každý člověk ze svého okolí přebírá jisté vnímání okolního světa. Francouzi jsou nerudní a nemluví anglicky, Američané jsou hloupí, Dánové jsou chladní a odtažití… a určitě by se dala dohledat definice pro každou zemi. Jenže nepleťme si dojmy s pojmy.

Při vycestování a zapojení se do společnosti v jiné zemi, kde fungují jiné zvyky, jiné vtipy, jiné všechno, se v hlavě přepne spousta věcí. Zjistíte, že je ve výsledku opravdu úplně jedno, kdo má jakou barvu pleti, jaké má nebo nemá náboženské vyznání, a nebo co jí na Vánoce. Uvědomíte si, že jsme všichni prostě jenom lidi, dýcháme stejný vzduch a všichni jsme viděli všechny série Přátel, několikrát.

Nejdůležitější na tom je, že se každý naučí přijmout názory dalších lidí, zvykne si, že každý má svou vlastní „pravdu“ a je mnohem užitečnější přijmout fakt, že je to v pořádku, než se snažit někoho přesvědčit o té své.

3. Opravdu se osamostatníte

Když opouštíte svou bublinu nazvanou domov, kde máte podporu rodiny a kamarádů, navaříno od maminky a zdravotní pojištění je pro vás jen pojem a modrá kartička v peněžence, nejde to jinak než vystoupit ze své „komfortní zóny”. Najednou si musíte zjistit jak se dostat z letiště do ubytování. Možná si to ubytování musíte ještě najít a možná je to všechno v cizím jazyce, který ještě tak dobře neumíte. Možná vám nefunguje česká simkarta, protože jste nezavolali do „outůčka” a neaktivovali si zahraniční režim. A možná vám banka hned v první hodině zablokovala kartu, protože se vyskytla „neobvyklá aktivita”, – výběr v zahraničí a v cizí měně. Snadno se říká, „zachovej chladnou hlavu, to bude dobrý“, hůř se to poslouchá, když nic nejde podle plánů, ale ve výsledku nejhorší, co se může stát je, že požádáte někoho na ulici, jestli byste si od nich nemohli zavolat nebo jestli by vám neukázali cestu do nejbližší kavárny, ať můžete sednout na wifi a poradit se s Googlem.

Dále po vás chtějí, ať si zařídíte „daňové/identifikační číslo”, aby o vás měli na úřadech záznam. Musíte si zařídit novou kreditní kartu v bance, nové pojištění, ale co když jste se v ČR z pojištění neodhlásili nebo to za vás v nové zemi odvádí zaměstnavatel? Co když jste v nové zemi týden a ještě nemáte práci a zaměstnavatele? Samotný začátek školy je na tom všem asi nejjednoduší, protože je tam dalších 100 lidí, kteří jsou na tom stejně. 

Najednou je o měsíc později, nějakým způsobem jste všechno zařídili. Máte práci, úspěšně studujete, všemu rozumíte, nebojíte se si zlomit ruku, protože MÁTE pojištění a jste na to všechno náležitě pyšní. Výhodou také je, že máte na své straně tým Scandinavian study, jehož členové si vším v několika zemích prošli a rádi vám poradí.

Pokud ale například potřebujete k zubaři na vytažení moudráků, investujte do letenky domů, protože vás to i tak vyjde o polovinu levněji než kdekoliv jinde v severní Evropě, západní Evropě, severní Americe, Kanadě, Austrálii,…

4. Všechno je nové!

Studium v zahraničí

Noví lidé, nové jídlo, nové podnebí (… to není tedy vždy výhra, věděli jste, že v Dánsku prší 280 dní v roce?!), nový jazyk, nové všechno. Je jasné, že se zdokonalíte v cizím jazyce, pokud v něm denně fungujete a žijete v zemi, kde tím jazykem mluví, i když studujete v angličtině, která nemusí být nutně úředním jazykem dané země. Velkou výhodou je také jiný způsob školství, než na který jsme zvyklí. Ne každému vyhovuje právě ten český a to je v pořádku.

Spousta lidí i statistik se shodne, že severský školní systém je naší budoucností a pomalu si ho adaptuje spousta západních i východních zemí. Převahuje praxe nad teorií, klade se důraz na reálné případy a předávání zkušeností z daného oboru, na týmovou práci a psaní projektů. Celkově se tráví méně času v lavicích, posloucháním přednášek a zapisováním si poznámek. Více času trávíme přemýšlením, propojováním vědomostí a samotným „děláním” toho, co se vlastně učíme. Nejraději na tom všem ale mám nové lidi. Není to paráda mít eventuelně kamarády po celém světě a už nikdy nemuset platit za hotel? Nemluvě o tom, že máte šanci tyto země poznat z pohledu místního člověka, vyhnout se tak pastem na turisty a získat úplně jinou zkušenost než ostatní. Vlastní zkušenosti s tím má Štěpán, který se s námi o ně podělil.

5. Když nic jiného, zvýšíte svou zaměstnavatelnost a zkrášlíte životopis

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí = samostatnost, přizpůsobivost, schopnost práce s různými typy lidí, „out of the box” myšlení… A mnoho dalších důležitých vlastností vyskočí v hlavě komukoliv, kdo váš životopis bude číst. Vycestovat za studiem do zahraničí dnes opravdu není nic těžkého, ale přesto je těch Čechů za hranicemi podle statistik skoro nejméně (z EU).

Zároveň je ale vysoká poptávka po zaměstnancích mluvících cizími jazyky a se zkušenostmi ze zahraničí. Není se čemu divit, 80% české ekonomiky je tvořeno exportem do zahraničí – se zahraničím je třeba efektivně komunikovat a vědět, jak to tam chodí. Česká republika je také 7. v Evropě s největším počtem zahraničních investorů/zahraničních firem na území ČR. A protože když jste studovali v zahraničí, anglicky (francouzsky, německy, rusky, španělsky, čínsky,…) díky tomu perlíte a máte všechny výše zmíněné vlastnosti. Pak je vysoká pravděpodobnost toho, že v očích potencionálního zaměstnavatele vás právě tato zkušenost odliší od ostatních.

Studium v zahraničí je jednou z možností, jak ten náš svět dobře poznat. Myslím, že mluvím za všechny ze Scandi týmu, když napíši, že toho nikdo z nás ani trošku nelituje. Přesto je fajn se občas do té naší rodné zemičky vrátit, vyjíst rodičům ledničku, povyprávět zážitky (i když už je stejně všichni vědí z Instagramu a Facebooku), poslechnout si pár těch „Ty se máš”, a naplánovat další cestu.

P.S.: V Dánsku a Švédsku se školné neplatí, v UK vám to až do roku 2021 celé pokryje velice výhodná studentská půjčka, a je pár dalších zemí mimo ČR, kde vás školné nezruinuje. Rádi vám o tom povíme více, stačí se nám ozvat :-).

 

Za Scandi tým,

Káťa Ženíšková

studium v zahraničí

Láká Tě možnost studia VŠ nebo SŠ v Dánsku?

Zůstaň v kontaktu a nepřijdeš o žádné novinky!Jako dárek získáš PDF verzi naší knihy "Jak se nezastavit u hranic".