Dánové – a co bychom se od nich měli naučit?

Aneta: Myslím, že Dánové by nám mohli jít ve spoustě věcech příkladem – ale v tomto článku rozhodně nebudu házet špínu na Českou republiku. Od Dánů jsem se totiž především naučila nenadávat na svou zem.

Když začnete žít v jiné zemi, ze začátku vám spousta věcí připadá lepších, než jak je znáte z domova. Postupně z vás nadšení z většiny těchto úžasností opadá, ale jsou i takové, které zkrátka lepšími zůstanou.

Hrdost

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je destination-wedding-elopement-photographer205-1.jpg.Když jsem před pár lety v létě vyjela poprvé na kole na periferie Aalborgu, divila jsem se, proč je na každé druhé zahradě vyvěšen dánský prapor. Jak jsem později pochopila, Dánové hrdost ke své vlasti projevují mimojiné i tím, že tzv. Dannebrog (dánskou vlajku) vyvěšují kde jen to jde. Pro ně je zcela normální zapíchat si malé dánské vlaječky do narozeninového dortu, udělat s nimi výzdobu na Vánoce po celé škole a tak podobně. Tohle by se v ČR, myslím opravdu nestalo… Dánové jsou na svou zemi a historii opravdu hrdí.

Neříkám, že si nikdy nepostěžují na politiku, ale najděte mi Dána, který nemá dánskou královnu Margrethe II. v oblibě…

Ochota

To, proč se v Dánsku cítím opravdu dobře, je fakt, že jsou na sebe lidé o mnoho příjemnější. Jasně, všude narazíte na nevrlé lidi, ale takové zážitky bych za těch pár let spočítala na prstech jedné ruky. V bance, na poště, u doktora, v restauraci… vlastně kdekoliv vás po většinou vítají s úsměvem. Je vidět, že svou práci nedělají “za trest” a rozhodně si nepřipadáte, že byste snad někoho svým příchodem otravovali. V Dánsku platí naše oblíbené české přísloví “náš zákazník, náš pán”. A to platí i v elektronické komunikaci – z odpovědí na emaily září ochota a pohoda a v úvodu zprávy vás většinou čeká pozdrav “Hej Aneta” a né “Dear Madame”.

Angličtina

Pro Dány je také zcela automatické používat angličtinu a to právě i na výše zmíněných místech. Dlouho jsem se snažila se na úvod konverzace slušně zeptat “Sorry, do you speak English?”, ale zjistila jsem, že to je naprosto zbytečné a že pak na mě spíš koukají jako na blázna :). V Dánsku vás nepřekvapí, že si s vámi na zastávce chce povídat 80 letá paní a když zjistí, že neumíte dánsky, tak přepne do angličtiny, jako by to pro ní bylo naprosto normální – ono totiž je. Angličtina je pro Dány mnohem více automatická, než pro Čechy, ale není se čemu divit. Děti se angličtinu učí už odmalička a to například jen tím, že se koukají na pohádky v angličtině. Většina pořadů v televizi není dabovaná, ale v originálním (převážně anglickém) znění s titulky.

Životní styl

Dánové dělají spoustu věcí pro to, aby si udrželi zdravý životní styl. A tím myslím zdraví, jak fyzické, tak psychické. Není žádnou novinkou, že kolo je zde běžným dopravním prostředkem – a to platí nejen pro studenty. Na kole potkáte jak slečnu v šatech a podpatcích, či taťku v košili. Ten veze nejdříve své děti do školy v “přívěsu” na kola a pak sám jede do práce. Taky tu potkáte za den nesčetné množství lidí, kteří si jdou zaběhat či jsou zrovna na cestě do fitka, (Mimochodem členství ve fitku v Dánsku se pohybuje už od 350kč za měsíc). Jakožto nekuřák, také neskutečně oceňuji zákaz kouření v restauračních zařízeních – podle výzkumu OECD je kuřáků v Dánsku pouhých 10%. V obchodech zase frčí bio a organické výrobky – tuto variantu najdete skoro u každého produktu, především ale u ovoce a zeleniny.

Dánská společnost se také vyznačuje dobrou rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem, nebo-li work-life balance. Flexibilní pracovní podmínky mimo jiné umožňují, aby se člověk mohl dostatečně věnovat svým zájmům, ať už jde o rodinu či volnočasové aktivity. Možná také díky tomu jsou v práci spokojenější, protože tento balanc jim pomáhá být se svou prací spokojen a nestresovat se tolik. Work-life balance ale zahrnuje více faktorů, přečtěte si o tom více ZDE.  Skvěle se dá vnímat tuto rovnováhu také v typicky dánském pojmu Hygge, o kterém máme napsaný článek, tak se na něj mrkněte TADY.

Na závěr malá perlička, kterou studenti jistě ocení – ve školách, ale i v různých firmách často funguje tzv. Friday bar – není výjimkou dát si se spolužáky či kolegy v pátek po práci pivečko přímo na pracovní/školní půdě. 🙂

 

 

Pro Scandi,

Aneta Petržilková

Aneta

Láká Tě možnost studia VŠ nebo SŠ v Dánsku?

Zůstaň v kontaktu a nepřijdeš o žádné novinky!Jako dárek získáš PDF verzi naší knihy "Jak se nezastavit u hranic".