Překážky, se kterými se při studiu v Dánsku můžete setkat

Studium v Dánsku a obecně pobyt v zahraničí je krásná a velmi obohacující část života. Každý si projde velkým osobním rozvojem, který na sobě uvidíte vy sami, vaši přátelé i vaše rodina. Každý vývoj a nové zkušenosti se dají získat z dobrých zážitků, ale i z těch méně příjemných. A často to bývá tak, že ty nejtěžší krize nám dají i to největší ponaučení do budoucnosti. Každý, kdo někdy studoval v zahraničí, na to většinou vzpomíná jako na nejlepší období svého života. Někdy to ale může být těžké, obzvlášť v začátcích. Takže, aby vše neznělo jen tak růžově, máme pro vás tento blog post založený na několikaletých zkušenostech, ve kterém se dozvíte s jakými obtížemi se student může setkat a jak k těmto překážkám co nejlépe přistupovat.

 

Spolupráce

Ať už je vzdělávací systém v Dánsku jakkoliv skvělý, vždy se může stát, že někteří vaši spolužáci budou Překážky, se kterými se při studiu v Dánsku můžete setkat/uncategorized více svobodomyslní či líní než vy, obzvláště když všichni pocházejí z úplně jiných kultur a zemí. Tím pádem když se najednou ocitnete v projektové skupině s nějakým takovým člověkem, může být náročné s ním spolupracovat a přimět ho k práci. V takové situaci je ale vždy důležité neztrácet nervy a otevřeně nikomu nic nevyčítat, ani nekritizovat. Každý vám daleko radši vyhoví, když se ho slušně zeptáte nebo poprosíte, než když ho seřvete za to, že je líný povaleč. Pak se vám nepřizpůsobí už jen z principu a celý zbytek projektu se všem akorát znepříjemní.

 

Být aktivní

Na druhou stranu, pro vás může být ze začátku nezvyklé, když po vás ve škole budou požadovat, abyste byli aktivní v hodinách, diskutovali, mluvili a obhajovali nebo měli načteno vše potřebné na další den. Jelikož jsou třídy v Dánsku daleko menší (v AP programech standardně 30 lidí), je daleko těžší se “ztratit v davu”, když se třeba chcete zašít a být nenápadnými. Souvisí to i s tím, že když jste najednou pryč z domova, díky nové nezvyklé svobodě nemusíte mít tak velkou motivaci se učit a chodit do školy, takže se pak můžete ocitnout v situaci, kdy nic nestíháte a jste zavalení prací. Proto je nejlepší, když se hned na začátku budete snažit nebýt s učivem příliš pozadu, ale i kdybyste byli, každý profesor vám vždy se vším rád pomůže a vysvětlí. Díky malým třídám mají totiž v Dánsku studenti s profesory velmi dobré a osobní vztahy, takže s nimi i často obědvají v polední pauze anebo jdou v pátek na pivo ve Friday baru ve škole.

 

Finance a hledání brigády

Je také velmi důležité se připravit na vaši novou finanční volnost. Po opuštění rodičů budete muset Překážky, se kterými se při studiu v Dánsku můžete setkat/uncategorized hospodařit a vyjít s penězi sami, takže přirozeně peníze se utrácejí a mizí jako nic, zvlášť když jste v novém městě, obklopeni dalšími mladými lidmi a nejste zvyklí si vše kupovat a vařit sami. Proto velmi doporučujeme si ze začátku peníze a útratu plánovat a vytvořit si rozpočet, podle kterého se budete řídit. Co se týče vaší finanční situace v Dánsku, je také nutné se připravit na to, že vám hledání práce může zabrat více času, než byste očekávali. Když v září přijede spousta mezinárodních studentů, hodně z nich si bude hledat brigádu a konkurence je tím pádem velká. Je možné, že budete mít štěstí a práci najdete hned po prvním týdnu hledání. Více pravděpodobné je ale to, že vám hledání zabere delší čas, třeba několik týdnů, někdy dokonce i měsíců, takže je opravdu důležité být vytrvalý a při hledání se snažit zvýšit vaše šance co nejvíc, například účastí i v našem mentoringovém programu, který obsahuje rady, tipy a triky pro hledání práce v Dánsku. Nicméně když nakonec najdete práci a budete splňovat několik základních podmínek jako je výše platu a počet odpracovaných hodin týdně, budete si moci zažádat o stipendium SU, a když ho získáte, tak si potom vůbec nebudete žít špatně!

 

Čeština?

Co by vás dále v Dánsku mohlo překvapit, je to, že kolem sebe možná uslyšíte více češtiny a slovenštiny než byste očekávali. Jelikož se poslední roky do Dánska hlásí více a více studentů z České republiky a Slovenska, je dost možné, že ve třídě budete mít nějaké spolužáky Čechy a Slováky. Většina z vás nejspíš Překážky, se kterými se při studiu v Dánsku můžete setkat/uncategorized jede studovat do zahraničí s hlavním cílem poznání cizích kultur a národů, ale na druhou stranu nikdy není na škodu kolem sebe mít i nějaké krajany, kteří vždy budou nejlíp rozumět vašemu smýšlení. Obzvlášť se to hodí, když zrovna procházíte nějakým špatným obdobím, protože v tu chvíli vám může nejvíce pomoci nějaké pojítko s domovem, což může být právě nějaká spřátelená osoba z Česka nebo Slovenska.

 

Jiná země aneb hello culture shock!

Další věc, která vás může potkat, je kulturní šok. Věci, které ve vás první týdny vyvolávaly nadšení se vám mohou zprotivit. Začne vám vadit, že všude kolem slyšíte dánštinu a vše je v cizím jazyce a celkově vás bude otravovat cokoliv, co je jiné než doma. Samozřejmě, že ne každý kulturní šok zažívá a velmi záleží na konkrétní situaci, ve které se člověk ocitl a jakými je obklopen lidmi. Jak s kulturním šokem bojovat si budete moci detailněji pročíst v jednom z našich dalších blogpostů.

 

Dánské počasí

Překážky, se kterými se při studiu v Dánsku můžete setkat/uncategorized O Dánsku se často říká, že je to deštivá země a taky to tak může působit, hlavně proto, že se tam počasí mění daleko rychleji než v ČR. Není totiž vůbec neobvyklé, že se ráno lehce oblečete, protože je nádherně slunečno a bez mráčku, a po škole jdete domů v průtrži mračen. Proto je určitě dobrý nápad si pořídit malý skládací deštník a vždy ho mít v batůžku nebo v tašce. Na druhou stranu když prší, tak si můžete zajít se spolužáky do nějaké útulné kavárny a lépe se s nimi poznat anebo díky dešti budete mít více času na učení, když všichni budou zalezlí doma v suchu a teple. A kde jinde než v multikulturním prostředí v Dánsku se vám poštěstí si během večera popovídat s lidmi z Estonska, Číny, Španělska či Litvy? Při studiu v Dánsku se dostanete do úžasně multikulturního prostředí a díky tomu poznáte lidi z celého světa a jejich kultury, což je nejenže skvělá zkušenost, ale být zvyklý na mezinárodní prostředí se vám rozhodně bude hodit i v jakémkoliv budoucím hledání práce.

 

Závěrem bych chtěl napsat, že ať už budou vaše zkušenosti, radosti či strasti v Dánsku jakékoliv, na toto životní období budete zaručeně vzpomínat jako na nejsilnější, a podle mě i nejlepší, léta vašeho života. A proto nikdy neztrácejte hlavu, vždy berte všechno s nadhledem a ke všemu přistupujte maximálně pozitivně :).

 

Marek, Scandinavian study

Překážky, se kterými se při studiu v Dánsku můžete setkat/uncategorized