CV a portfolio

1. Na většinu BA Top-Up oborů školy vyžadují k přihlášce také přiložit CV v angličtině. Neboj se být kreativní, dej si na CV záležet, aby působilo originálně už na první pohled a nebylo jen výčtem Tvých zkušeností. CV je velice individuální záležitost, spoj se tedy se svým konzultantem, který ti rád poradí, a dolaďe to spolu.

Doporučená struktura životopisu:

  1. Osobní informace – jméno, adresa, telefonní číslo, e-mail, datum narození
  2. Pracovní zkušenosti – Místa zaměstnání, brigády a stáže, a jejich popis (hlavní činnosti a zodpovědnosti). Začni od současné práce a pokud by těch zaměstnání bylo až moc a mělo to vyjít na 3 stránky, raději vybírej jen to relevantní. 🙂 Pokud nemáš pracovní zkušenosti, rozepiš se o stáži a o větších projektech, na kterých jsi ve škole pracoval/a.
  3. Vzdělání – Začni zase od toho současného a skonči u střední školy, základní už zmiňovat nemusíš. Napiš název školy, název oboru a měsíc+rok od kdy do kdy jsi školu navštěvoval/a. Pokud nemáš žádné relevantní pracovní zkušenosti ani stáže, napiš vzdělání před pracovní zkušenosti.
  4. Kurzy – Máš za sebou nějaké odborné kurzy? Zmiň je tady.
  5. Jazyky – Stručně zmiň jazyky, jakými mluvíš. Nepiš úroveň jako B1, B2, C1, atd. – to nic moc neznamená, školy (i zaměstnavatele) bude zajímat, jak jsi přesně na tom. Např.: Proficient/Fluent (angličtina by měla být vždycky ‚fluent‘, když v ní chceš studovat), Native – mateřský jazyk, Intermediate – pokročilý a Beginner – začátečník (Intermediate a Beginner bys měl/a více rozepsat u životopisu k zaměstnání, ale u vysoké školy záleží hlavně na té angličtině)
  6. IT skills – Záleží na oboru, na který se hlásíš, v každém případě bys ale měl/a zmínit Microsoft Office (Excel, Word, Powerpoint) – to je to, co budeš používat ve škole denně a jako úroveň je dobré napsat „Active user“.
  7. Volný čas/koníčky – Tady máš možnost ukázat, že jsi zajímavý člověk. Spousta lidí sem píše ‚Netflix‘ – rozhodně doporučujeme nepsat. ‚Reading‘ – čtení není koníček, je to nezbytná dovednost ke studiu. Pokud rád/a čteš knížky, napiš přesně jaké (Russian literature/World leaders‘ biographies, atd.). Pokud se věnuješ nějakým sportům, nepiš jen „Sports“, napiš přesně jaký sport (to samé platí o umění, tanci, atd.). Jedou z důležitých součástí je i dobrovolničení a pokud ho nemáš za sebou hodně, tak nemusí mít samostatnou kategorii a zmínit to můžeš tady.

Buď kreativní, ale všeho s mírou – vyvaruj se kombinaci několika barev, spoustě velikostí písma a také si dej záležet na své fotce pokud chceš, aby byla součástí životopisu. Je lepší to mít bez fotky, než s nevhodnou fotkou.

CV

 

2. Pokud máš relevantní portfolio k Tebou zvolenému oboru, určitě ho k přihlášce přilož (pozor, maximálně na 10 stránek!).

Portfolio je zvláště vítané pro obory zaměřené na design a web development. Toto portfolio Ti může výrazně zvýšit šance na přijetí! Rádi ti k tomu dáme feedback, než to odešleš na školu – popros svého konzultanta, aby na to kouknul.

 

Nezapomeň CV i portfolio dodat v PDF formátu.

Na rychlé a pohodlné vytvoření a spojování PDF dokumentů je vhodné použít stránku I love PDF nebo Small PDF.