Doporučující dopis

Tento dokument je často nepovinnou součástí přihlášky.

Recommendation letter je dokument, který svědčí o akademických schopnostech  a charakteru studenta (v případě, že píše dopis učitel), nebo o pracovní morálce a charakteru (v případě, že ho píše zaměstnavatel). Může zvýšit Tvé šance na přijetí, proto Ti ho doporučujeme přiložit. Pokud Ti takový dopis ochotně napíše učitel (například angličtinář), lektor/trenér, zaměstnavatel či kolega, určitě ho k přihlášce přidej.

Pokud ti bude dopis psát někdo, kdo nemluví anglicky, českou verzi si můžeš sám/sama přeložit do AJ a Tvůj Scandi konzultant ho zkontroluje a orazítkuje – školy pak dostanou obě kopie. Pokud máš otázky k obsahu dopisu, neváhej se obrátit na svého konzultanta.


Ideální struktura dopisu:

 

1) Oslovení (není třeba oslovovat konkrétní školu, stačí jeden obecný dopis pro všechny školy dohromady)

“To whom it may concern,”

“Dear Admission committee,”

 

2) Představení se

První odstavec (případně věta) by měl být vždy věnovaný tomu, že se učitel/zaměstnavatel představí a popíše svůj vztah k tobě a jak dlouho tě zná. Záměr dopisu by měl být také stanoven hned na začátku.

“My name is Jan Novy, I am a Mathematics professor at the Prague Business Academy and I have been one of Andrea Kroupova’s teachers for the past 3 years. I am pleased to write this recommendation letter for Andrea as I believe she is an excellent candidate for the AP Marketing Management program.”

 

3) Akademické schopnosti a charakter

Toto je jedna z hlavních částí dopisu, neboj se učiteli/zaměstnavateli připomenout všechno, co chceš, aby v dopise bylo. Pokud jsi organizoval/a školní akce, účastnil/a se výměnných pobytů nebo dobrovolnických akcí, určitě je dobré to v dopisu zmínit. Pokud se jedná o zaměstnavatele, tady se detailněji rozepíše o zodpovědnostech, jak pracuješ v týmu, jaký jsi na šéfa udělal/a dojem, atd.

“Andrea is a bright student who has always done her best to keep her grades up and to actively participate during Math classes. She is respectful to her classmates and teachers which is why she gets along well with others when involved in group work or extracurricular activities. Andrea has been a part of the school’s field hockey team (floorball) for the past two years, representing us at sports events all across the country. She also always lends a helping hand at the annual “Open House” day for future high school students which gives her an opportunity to practice public speaking and organisation skills. …”

 

4) Příklad nějaké konkrétní situace, kdy jsi ukázal/a své silné stránky. Může se to “přelévat” do sebe, jako v ukázce v bodě 3 a nebo to mít rozepsané zvlášť. Zkrátka, pokud o tobě učitel nebo zaměstnavatel napíše, že jsi “responsible, respectful, open-minded, motivated”, aby to nebyla jen prázdná slova, je dobré to dosvědčit na konkrétních situacích.

 

5) Ukončení a rozloučení

V posledním odstavci stačí krátce připomenout, že tě tedy učitel/zaměstnavatel doporučuje ke studiu v zahraničí, v AJ nebo konkrétnímu oboru.

“I have no doubt that Andrea will do well in her future studies and it is no surprise she has chosen to challenge herself and apply to programs abroad. I wish her all the best and hope you will consider my recommendation.

Sincerely,

Jan Novy

Mathematics professor

Prague Business Academy”

(podpis)

 

6) Pokud je učitel/zaměstnavatel ochotný poskytnout i své kontaktní údaje, může přidat “If you would like to discuss Andrea’s skills and character further, do not hesitate to contact me at…email/telefon”

Nestává se, že by školy obvolávaly učitele a je velce nepravděpodobné, že začnou. Působí to dobrým dojmem, není to ale vůbec nutné a záleží tedy na konkrétním učiteli/zaměstnavateli.


Také se můžeš inspirovat těmito referencemi ZDE a ZDE.

 

Doporučující dopis musí být:

  • krátký (ne více jak 1 strana A4)
  • srozumitelný
  • podepsaný vlastní rukou autora (podpis může být elektronický)
  • relevantní
  • v PDF formátu!

? “Co když chce můj učitel dopis poslat rovnou do Scandinavian study a nechce mi ho dát do ruky?” – Žádný problém, může dopis poslat na email Tvého konzultanta.

? “Když mám dopis od zaměstnavatele, musí to být z oboru, na který se hlásím?” – Nemusí, pokud se hlásíš na architekturu, ale pracuješ v restauraci, není to vůbec problém. Práce v restauraci není jednoduchá a svědčí to o tvé pracovní morálce i celkovému charakteru. Samozřejmě, pokud máš brigádu už v oboru, na který se hlásíš, tak je to plus, ale to samozřejmě není vždycky možné.

 

Poznámka:  Na rychlé a pohodlné vytvoření a spojování PDF dokumentů je vhodné použít stránku I love PDF nebo Small PDF.

Láká Tě možnost studia VŠ nebo SŠ v Dánsku?

Zůstaň v kontaktu a nepřijdeš o žádné novinky!Jako dárek získáš PDF verzi naší knihy "Jak se nezastavit u hranic".