Hygge? Hygge!

Hygge, hygge, hygge… Toto slovíčko bych vám zopakovala klidně stokrát, abyste si ho pečlivě zapamatovali ještě před příjezdem do Dánska. Hygge je snad nejpopulárnější a nejpoužívanější slovo v dánštině vůbec!

Co  tedy hygge znamená?

„Hygge“ se dá doslovně přeložit jako „zábava“ – tak to alespoň najdete ve slovníku, ale to ani zdaleka nevysvětluje celou podstatu tohoto slova. V češtině neexistuje jednoslovný překlad, který by vystihoval hygge takové, jaké ve skutečnosti je!

Když zažíváte hygge, znamená to, že si užíváte ty krásné maličkosti v životě, obklopeni skvělými lidmi, v příjemné atmosféře. Je to například ten okamžik, kdy popíjíte s přáteli vínečko na terase a hřeje vás to u srdce, že s nimi můžete být a skvěle se bavit. Jsou to také ty momenty, kdy sedíte s rodinnou okolo stolu a užíváte si, že jste zase všichni spolu. Hygge se nemusí nutně týkat netradičních zážitků, ale jde především o to, užívat si těch obyčejně neobyčejných okamžiků v životě.

 

Hygge je zkrátka takový dánský styl života, Dánové si totiž hodně cení času, který mohou strávit společně s rodinou či přáteli. Jak se píše na www.visitdenmark.dk „Perhaps the Danish idea of hygge explains why the Danes are often considered the happiest people in the world?“

 

 

Aneta, Scandinavian study

Hygge? Hygge!/uncategorized