Zkušenosti studentů

Není nad osobní zkušenosti…

Přečtěte si osobní zkušenosti našich bývalých klientů (i konzultantů) se studiem v Dánsku a Velké Británii!

Zajímají vás detaily o spolupráci se Scandinavian study? Přečtěte si, co o nás studenti napsali zde.

 MARTIN PERNIČKA, STARÉ MĚSTO, UHERSKÉ HRADIŠTĚ

– Danish Academy of Business and Technology (Dania)

S Dánskem jsem nad míru spokojen. Úroveň studia je hodně vysoká. Učitelé mají zájem, jsou přátelští a výcházejí ve všem vstříc. Co se týče Scandinavian study tak není sebemenší problém s lidmi, co ji zastupují. Jsem rád, že jsem se rozhodl právě přes tyto lidi vyrazit za studiem do Dánska. Bydlím v hezkém městě Randers mezi Aalborgem a Arhusem. Pokud se nebojíte změny a hledáte kvalitu, jste na správném místě!

PAVLÍNA VALÍKOVÁ, OPAVA

– VIA Design

VIA Design je skvělé místo ke studiu, práci, čerpání inspirace, ale i k relaxování. Moc se mi líbí způsob výuky, který není tak nudný a Zkušenosti studentů/stereotypní jako na většině vysokých škol v ČR. Plus to, že hodnocení je založené na projektech a zkoušku máme jen jednu za semestr, mi maximálně vyhovuje. Učitelé mají mnohaleté zkušenosti z branže a jsou vážně “open-minded”. Mají u nás přirozenou autoritu a je zajímavé učit se z jejich životních příběhů. Skvělou zkušeností je pro mě poznávání nových kultur a hodnot.

Mám radost z opravdové rozmanitosti studentů VIA Design – všechny představitelné národy, styly, nápady a zájmy. Socializace a zábava je pro Dány důležitá, takže nudit se ve škole/po škole nebudete. Via Design organizuje odpolední posezení u piva nebo kávy, ale taky adaptační a studijní zahraniční výlety. Navíc samotné studium a dokončení titulu nám otevírá dveře do celého světa v rámci partnerských škol. Jsem ráda, že jsem se odhodlala ke studiu na severu, určitě to za to stojí.

LUBOŠ KOZLÍČEK, JIHLAVA

– Zealand Institute of Business and Technology (ZIBAT), kampus Roskilde

Studuji v Roskilde na college ZIBAT program AP degree Marketing Management a bydlím v Trekroneru, což je univerzitní park. Naše škola je velice kvalitně zařízená a učitelé mají velké zkušenosti z praxe. Všichni na škole se k nám chovají velice přátelsky. Když jsem si před nástupem do školy začal shánět ubytování, byla mi doporučena stránka findbolig.nu. Měl jsem trochu problémy, jelikož formuláře byly v dánštině a Google nepřekládal 100%. Pomohla mi však Markéta ze Scandinavian study, se kterou jsem byl v kontaktu od počátku mého zájmu o studium v Dánsku a která mi vždy ochotně pomáhala.

Koleje nejsou vybaveny nábytkem, ale kuchyň vybavená je. Některé potraviny se dají v Dánsku pořídit za obdobnou cenu jako v ČR a vyplatí se vařit si sám. Ve škole bývají školní jídelny, kde se dá pořídit oběd asi za 100 Kč.

Cestování po Dánsku

Další moje zkušenost je s cestováním. Do Roskilde jede přímý noční vlak z Prahy, který je lůžkový a když si zakoupíte s předstihem jízdenku, můžete jí mít až za poloviční cenu. Do Kodaně se dá cestovat také autobusem, který je levnější, ale tímto způsobem ztratíte celý den a je to méně pohodlné. Co se týká samotné dopravy v Dánsku, tak zde hodně lidí používají kola, což vás nejen z důvodu ušetření peněz za dopravu časem donutí si ho opatřit také. Pár mých spolužáků si přivezlo auto, ale poplatky /daně za automobil jsou v Dánsku opravdu velké, takže ho radši odvezli zpět. Každý občan má povinnost mít do 3 měsíců CPR number (obdoba českého občanského průkazu). Je potřebný pro zdravotní pojištění, bankovní účet, práci, atd. Zdravotní pojištění dostáváte automaticky na základě této karty.  Mohu říct, že kdo jednou začne studovat a žít v Dánsku, tuto zemi si tak oblíbí, že nebude chtít zpět.

SHARON SLAWINSKÁ, ŠPINDLERŮV MLÝN

– Business Academy Aarhus (BAAA)

Zkušenosti studentů/

Mým snem vždy bylo studovat v zahraničí, kde bych musela mluvit jen anglicky. Ale že se to vážně splní? Tak s tím jsem nepočítala. Těsně před maturitou jsem se dozvěděla o Scandinavianstudy, a tak jsem si řekla proč to nezkusit. Ze začátku jsem nebyla moc přesvědčená, jestli se mi do Dánska vůbec chce. Najednou to bylo až moc daleko od domova, ale pak jsem se začala dozvídat víc a víc zajímavých informací o Dánsku a popravdě, už jsem se nemohla dočkat až tam začnu studovat.

Vybrala jsem si Business Academy Aarhus, kde studuji Marketing Management. Jsem nadmíru šťasntá a vím, že jsem udělala to nejlepší rozhodnutí pro mojí budoucnost. Dánové jsou velmi otevření a pokaždé ochotní pomáhat. Sama to mohu posoudit, jelikož je mám ve třídě, plus 10 dalších různých národností. Bála jsem se, že nenajdu žádné přátelé, ale teď mám obavy jak zvládnu procestovat Evropu o letních prázdninách tak abych mohla navštívit všechny své přátelé, haha. Jsme si velice blízcí a to samé platí i pro učitelé.

Vyučování je v neformální formě, ale i tak na neuvěřitelně vysoké úrovni. Ze začátku jsem z toho byla trochu zmatená, ale upřímně musím říct, že se v mojí třídě cítím jako kdybychom byli jedna velká rodina. Poslední věc, kterou bych ráda chtěla dodat je, že každý student by měl (podle mého názoru), alespoň zkusit studovat v zahraničí. Je to možnost k nezaplacení a určitě toho nebudete litovat až to jednou zkusíte! Díky moc Scandinavianstudy.

 ALFONS PLAŠIL, PRAHA

– University College of Northern Denmark (UCN)

Zkušenosti studentů/Rozhodnutí jít studovat do zahraničí bylo vždy něco, co jsem chtěl. Setkání s novými lidmi z celého světa, poznávat nové kultury a hlavně získat lepší vzdělání. To byly hlavní důvody, proč jsem si v létě 2011 vybral Dánsko jako zemi, kde budu trávit několik dalších let svého života. Po roce a půl musím upřímně říct, že vůbec nelituji tohoto rozhodnutí. Dánská kultura je velmi inspirativní, lidé jsou příjemní a musím uznat, že až překvapivě ochotní. Jako cizinec si v Dánsku nemohu vůbec na nic stěžovat, řekl bych, že země s námi zachází nad míru dobře. Musím poděkovat Jakubovi a Markétě ze Scandinavian study za pomoc s celou potřebnou administrativou ohledně mého přijetí na školu, za zajištění mi místa na univerzitě v poslední minutě a za ještě spoustu dalšího:).

ŠTĚPÁN PROCHÁZKA, TEPLICE

– Business Academy Aarhus (BAAA)

Vždy jsem se snažil co nejvíce cestovat a jedním z mých snů bylo i studium v zahraničí. Díky skvělé příležitosti jsem se dostal do Zkušenosti studentů/Dánska, konrétně na Business Academy Aarhus, kde studuju marketing.
Samotná škola je opravdu skvělá, učitelé jsou přátelští a ve třídách je vždy zastoupeno mnoho národností.

Zpočátku jsem měl obavy, jestli je vůbec možné získat přátele i mezi Dány, protože v Čechách panuje představa, že nejsou příliš komunikativní. Ale už po prvním měsíci jsem zjistil, že opak je pravdou. Dánové jsou velmi otevření a vždy ochotní pomoci.
Rozhodnutí odjet studovat do zahraničí není snadné, ale rozhodně se vyplatí. Celé Dánsko vám otevře oči a naskytnou se vám možnosti, o kterých se studentům v Čechách může maximálně zdát.

MARKÉTA DOSKOČILOVÁ, LOMNICE NAD POPELKOU

– Lillebaelt Academy of Professional Higher Education (EAL)

Už několik let bylo mým snem studovat v zahraničí a cestovat, nezůstávat v ČR. Dánsko to vyhrálo hlavně z důvodu, že studium je bezplatné a bez velkých problémů se dá sehnat brigáda, s kterou si můžu zaplatit nájem i další výdaje spojené s životem tady. Za toto Zkušenosti studentů/rozhodnutí jsem více než ráda, učitelé jsou mnohem otevřenější a výuka je mnohem pestřejší a zábavnější než jsem byla zvyklá z ČR. Rozhodně si myslím, že tímto rozhodnutím jsem si zajistila lepší budoucnost, znalost jiné kultury i cizích jazyků. Jako student mám možnost navštěvovat i kurzy dánštiny, které jsou zdarma, učitelé jsou rodilí mluvčí, ale umí i skvěle anglicky, takže gramatiku a všechno co se týká dánštiny vám skvěle vysvětlí. Další výhoda je, že téměř všichni Dánové umí anglicky, takže i bez dánštiny se můžete domluvit. Našla jsem si tady kamarády z celého světa a nikdy bych už neměnila.

TEREZA HARAZÍMOVÁ, ČESKÉ BUĎEJOVICE

– VIA Design

Zkušenosti studentů/

Vždy jsem snila o tom, že vysokou školu vystuduji nejlépe v zahraničí a můj vysněný obor skloubí módu, marketing a propagaci. To vše se mi podařilo a jako bonus studuji zadarmo. V Dánsku studuji v krásném a moderním kampusu univerzity Via Design, obor Branding and Marketing – Fashion.

Na Dánsku se mi líbí především jejich přístup ke studiu a studentům samotným. Prioritou univerzity a zdejších profesorů je, co nejlépe nás připravit na budoucí zaměstnání. Pracujeme na mnoha projektech s různými společnostmi, učíme se jak vést společnost, jak vyvíjet nové produkty a následně je „prodat“ investorům. Také velice oceňuji „rovnost“ mezi vztahem profesor a student. Neexistuje tu typické titulování, jako v České republice. Profesor je zkrátka Paul, Mary nebo třeba Trine. Věřím tomu, že volba této univerzity byla pro mě obrovským přínosem. A to nejen pro mou budoucí kariéru, ale i pro nová přátelství a cenné skutečnosti.

PETRA KOVAŘÍKOVÁ, JESENÍK

– University College of Northern Denmark (UCN)

Zkušenosti studentů/

Studuji Architectural Technology and Construction Management  ve městě Aalborg na severu Dánska a nemůžu si to tady vynachválit. Setkala jsem se s velmi ochotným přístupem, jak ze strany vyučujících, tak i ředitele. Studium je zaměřené velmi prakticky (učitelé mají většinou letitou praxi v oboru). Základem všeho je zpětná vazba, tudíž tady plno věcí velmi dobře funguje. Líbí se mi přístup, naučit studenty pracovat efektivně ve skupinách, aby pak byli víc žádoucí pro budoucí zaměstnavatele. UCN poskytuje také sportovní zázemí, seznamovací párty a jiné akce. Díky Kubovi jsem ani neměla problém projít skrz veškerou administrativu, děkuji Zkušenosti studentů/ .

Já jsem se do Dánska rozhodla jít možná z trošku netradičního důvodu. Nedostala jsem se na školu, a tak jsem chtěla využít rok nějak efektivně, naučit se pořádně anglicky, studovat něco blízkého architektuře a získat zkušenosti. Myslím si, že studium tady víc než splnilo moje očekávání. Je skoro těžké uvažovat o návratu. Dánové, které jsem potkala, jsou velmi ochotní (mohla jsem se dokonce připojit do místní larpové skupiny), jejich angličtina je na vysoké úrovni a pokud si seženete práci, tak tu není ani tak draho. Jediné co mi tu chybí je trochu víc hor a stromů Zkušenosti studentů/.

AGÁTA SZTURCOVÁ, TŘINEC

– Business Academy Aarhus (BAAA)

Když jsem při výběru VŠ narazila na možnost studia v Dánsku, bylo rozhodnuto. Chtěla jsem studovat přírodní vědy, ke kterým jsem tíhla na střední, ale zjistila jsem, že bakalářských oborů v angličtině, které by se věnovaly právě chmii a biologii, moc není. Nakonec jsem si z oněch dvou možností zvolila Chemical and Biotechnical Science na Business Academy Aarhus a nemůžu si to vynachválit. Předměty jako biotechnologie, mikrobiologie či chemické technologie pro mě už po prvním semestru nezní jako něco, čeho bych se měla bát. Spíš jako něco, s čím vím, že budu chtít a hlavně budu umět pracovat.

Čas, který strávíme ve třídách, se rovná času, který věnujeme experimentům v laboratořích. Co velmi kvituji je způsob výuky a přístup učitelů, který mi připomíná trochu střední školu – jen s příjemnějšími a ochotnějšími učiteli. Nerozumíš tomu, i když jsem ti to vysvětlil a ukázal třikrát? Nevadí, vysvětlím a ukážu po čtvrté. Ty nevíš, co je to gram-negativní bakterie, i když je to absolutně základní věc? Však zapomínání je lidské. Škola někdy bývá náročná, ale baví mě to. A život v Dánsku taky!

MARTIN ČERNÝ, HUMPOLEC

– University College of Northern Denmark (UCN)

Jak tu rádi říkáme, “Denmark is a wonderland”. Na druhou stranu jsou tu i lidi, co si to nemyslí.

Dánsko je nádherná země, se skvělými zákony a úžasnými lidmi. Ti se snaží vyjít vstříc a pomoci vám na každém kroku. Možná někomu můžou trošku scházet kopce, ale zase se všude dostanete za 5-10 minut na kole. Počasí každému vyhovuje asi jiné, já mám osobně dánské počasí rád.

Výuka

To nejhlavnější, proč sem půjdete, je samozřejmě škola. Já můžu konkrétně mluvit o UCN v Aalborgu. Konkrétně Marketing Management. Těžko bych asi v ČR hledal školu na podobné úrovni. Škola je doslova nadupaná technologiemi, včetně klimatizací a projektorů v každé třídě. To ovšem není to hlavní, co student hledá. Ten pravý zážitek pro mě začíná na přednáškách. Učitelé jsou naprosto rozdílní od těch českých. Jsou to vlastně vaši přátelé, se kterými můžete vtipkovat a zeptat se jich na všechno co vás zajímá, tedy i na věci co se školou nesouvisí.

Někteří vyučují zábavnou formou, jiní jsou o něco nudnější. To už k tomu ale patří. Všichni jsou to ale profesionálové (většina vlastní alespoň jednu firmu), odvolávají se neustále na praxi a to také doprovází případnými videi, ukázami apod. Nikdo nikoho neuráží, neponižuje a nikdo na nikoho neřve. Veškeré materiály potřebné do hodiny jsou uploadované na tzv. eCampusu, kde má každý student svůj účet. Nutno podotknout, že z mojí třídy si přednášky stejně tak jako já užívá občas jen 1/3 spolužáků. Pár z nich do školy moc nechodí, protože nemusí. Každý si ale musí sáhnout sám do svědomí a rozhodnout se, proč vlastně do Dánska přišel. Já jsem si své nechození do školy odbyl už na SŠ.

Navíc…

Nesmím zapomenout na školní kantýnu. To je gastronomie třetího tisíciletí. Saláty, dresingy, maso, ryby, těstoviny, zákusky, ovoce, sandwiche… všechno na co si jen vzpomenete. Žádné nákypy, žádná dršťková polévka.

Bydlení, to každý pozná sám. Česká kolej nerovná se dánská kolej. To v čem bydlí studenti tady jsou zpravidla hodně dobře zařízené a nové/renovované byty. Žádné králíkárny.

Práce. Osobně razím názor, který jsem razil už v ČR. Práce je pořád dost, všude a vždycky. Jen musí člověk chtít sám. Dokud jsem nechtěl já, tak jsem taky žádnou práci nedostal. Teď chci a mám tři.

Co se týče cen, tak ty budou o trošku vyšší než v ČR, dokud člověk žije s českými úsporami. Potom, když máte práci, tak je všechno relativně levné. Vyděláte si s part-time job na nájem, jídlo i zábavu.

Na závěr snad jen, že mně jako studentovi tu neschází absolutně nic…..kromě rohlíků, Kofoly a Zelený!

PETRA DVOŘÁKOVÁ, CHOMUTOV

– Zealand Institute of Business and Technology (ZIBAT), kampus Roskilde

Pro studium v Dánsku jsem se rozhodla z několika různých důvodů. Nejpodstatnější bylo asi to, že jsem si uvědomila, že pokud chci mít dobrou práci, musím taky pořádně něco umět. Jelikož mám již vystudovaný informační management a s informačními technologiemi jsem pracovala, rozhodla jsem se pro computer science.

Ve škole se učíme programovat v C#. Zatím se nám střídají dva předměty – software design a software construction. Studium je docela náročné, ale učitelé jsou výborní a vždy se nám snaží pomoci. Praktikuje se tu individuální přístup učitele ke studentům, což je fajn. S kamarádkou bydlíme v Trekroneru, což je součást Roskilde. Velká výhoda tohoto místa je, že je to kousíček na vlak – 3 minuty do centra Roskilde a 25 minut do Kodaně. Do školy, pokud to počasí dovolí, jezdím na kole. Ubytování jsme si našly na findbolig.nu. Docela nás překvapilo, že většina oficiálních dokumentů je jenom v dánštině. Takže to zachraňoval google translate, případně dánsky hovořící kamarádi. Brigádu při studiu jsem si sehnala cca během měsíce. Určitě se vyplatí vytisknout si životopisy a obcházet s nimi různé podniky. Jinak život v Dánsku je fajn. Takový pohodový. Zároveň je to dobré výchozí místo pro cestování po Skandinávii. Musím říci, že zatím jsem tu velmi spokojená.

BLANKA NOVOTNÁ, PRAHA

– International Business Academy (IBA)

Kolding je sedmé největší město Dánska, ale ve skutečnosti čekejte spíš menší město, kde se po měsíci budete na ulici zdravit s půlkou obyvatel a v pátek se všichni potkáte ve stejném klubu. Ale nudit se tu rozhodně nebudete, Kolding je totiž studentské město a místní školy spolu se studenty pořádají plno sportovních a kulturních aktivit. Já jsem tu například začala s windsurfingem, protože v Dánsku je moře všude blízko a vítr tu fouká víc než dost. Ostatně samotný život v Dánsku mi dal pocit svobody a otevřel mi možnosti, jaké bych nikdy v ČR neměla. Studium je tu zdarma, prakticky zaměřené a IBA úzce spolupracuje s různými firmami – například s Legem. A kdo z nás by nechtěl pracovat v Legu, že? A málem bych zapomněla na to nejdůležitejší – potkáte tu lidi ze všech koutů světa a to je věc, která mě tu baví asi úplně nejvíc.

JANA ŠILEROVÁ, JIHLAVA

– University College of Northern Denmark (UCN)

Zkušenosti studentů/Studiumv Dánsku a v České republice se nedá srovanat. Rozdíly jsou markantní. Celé studium je orientované na získání praktických dovedností. Přístup profesorů ke studentům je přátelský, neformální a snaží se studentům vyjít vstříct. Studenti nemusejí trávit celé dny nad knihami a biflovat se něco z paměti, zkoušky probíhají formou projektů a prezentací, kde se člověk nemusí stresovat. Já osobně mám pozitivní zkušenost a ráda bych všem doporučila studium v Dánsku. Je to dobrá zkušenost do budoucího života, jak profesionálního tak i osobního. Já sama jsem poznala plno nových lidí a odvezla si plno příjemných zážitků. Na závěr bych chtěla povzbudit všechny, kteří by chtěli studovat v Dánsku, mají obavy z anglického jazyka a cizího prostředí. Nebojte se, vše se dá překonat!

ANNA ZELENKOVÁ, PRAHA

Pocházím z opravdu hodně cestovatelské rodiny, takže studium v zahraničí už byl jen jakýsi další taktický krok v mém životě. Otázka však byla, kam?

Velká Británie, do které jsem se po pár měsíců žití v ní zamilovala, se zdála býti ideální, avšak všelijaké poplatky na tamních univerzitách mou touhu zahnaly do kouta. A pak jsem náhodou narazila na internetu na Scandinavian Study, Kubova ochota odpovídat nonstop na mé hloupé otázky a neuvěřitelná vstřícnost, rychlý průběh příjímacího řízení a příjemný skype pohovor s dánskou školou mě na 100 % přesvědčili. V životě by mě nenapadlo, že já milovník tepla, skončím v severo-evropské zemi. Ale jsem tu. Ha.
Po prvním semestru v Kodani mé nadšení neopadá, naopak je čím dal tím větší. Každodenní kontakt s lidmi z celého světa mě neuvěřitelně posouvá dopředu, typ studia mi neuvěřitelně vyhovuje, práce ve skupinách, práce individuálně a víc. Dříve jsem nebyla schopná přednášet v češtině, dnes v klidu a s úsměvem popíšu svojí práci v angličtině před více jak 60 lidmi a ještě si tento výstup užiji :). Občas dokonce přihodím nějaké to dánské slovíčko, po kterém sklidím neuvěřitelný úspěch (a také výsměch, ach ta výslovnost) od profesorů a dánských spolužáků.
Dánská naprosto pohodová atmosféra, kde se nikdo nikam nehoní, mě jednodduše naprosto pohltila. A tak i já si denně užívám doušky čerstvého vzduchu na svém modrém a dokonale rezavém kole s úsměvem na rtech.
Všem kdo se chtějí osamostatnit a nechtějí jen sedět doma na zadku a stěžovat si na svůj nudný život, jedním dechem doporučuji napsat vaší „nové rodině“ Scandinavian study a ty se o vás postarají.

ANETA PETRŽILKOVÁ, PRAHA

– University College of Northern Denmark (UCN)

Po maturitě jsem se rozhodla, že se chci odstěhovat z Čech – někam, kde si zlepším svojí angličitnu. Nebyla jsem si jistá, jestli Zkušenosti studentů/jít pracovat do Anglie nebo někam studovat, ale po tom, co mi kamarádka řekla o Scandinavianstudy jsem měla celkem jasno. Začala jsem si zjišťovat jaké to je studovat v Dánsku, kolik to stojí, jací jsou Dánové atd. A najednou jsem si byla jistá, že je to skvělá příležitost, něco, co bych měla udělat.

Komunikace se Scandinavian study byla skvělá, jsou to velice přátelští lidé a zajímají se o to, co byste chtěli, pomohli mi zařídit uplně vše – jen jsem musela zvládnout test z angličtiny :). To, co jsem se o Dánsku dočetla, byla pravda – Dánové jsou opravdu pozivitně naladění a navíc tu každý umí anglicky, což hodně usnadňuje zařizování všech věcí. Po třech letech, co jsem zde žila, vím, že odstěhovat se do Dánska bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, co jsem doposud udělala!