kolo

Kolo v Dánsku

Kolo je nejrozšířenějším dopravním prostředkem v Dánsku. V Dánsku jezdí na kole všichni a pořád – děti, manageři v obleku, ženy v šatech a na podpatcích, ať už sněží nebo prší…pořád:)

kolo v Dánsku

Přečtěte si 5 důvodů, proč byste měli v Dánsku jezdit na kole:

1. Dánsko je nejideálnější zemí pro cyklisty na světě

Silnice jsou přizpůsobené pro všechny dopravní prostředky a tzv. bike lanes jsou skoro tak široké, jako silnice pro auta. Když budete osvětleni a budete dodržovat dopravní pravidla, nemáte se čeho bát! Bike lanes nejsou jen ve městech – najdete je i v malých vesničkách a na okreskách na venkově.

2. Jezdí všichni

Přijeli jste do Dánska za studiem, ale nemáte v plánu jezdit na kole? Unikne vám veliká část dánské kultury. kdo nejede s Dány, jede proti nim…

3. Je to nejrychlejší

Představte si špičku v 5 hodin odpoledne, když jedou všichni z práce nebo ze školy, sedí v autech a autobusech v zácpě 45 minut, ale vy jste na kole a jste doma za 15 minut! Na tom kole s vámi budou stovky a tisíce dalších lidí, ale stejně to prostě pojede a v žádné zácpě stát nebudete. Navíc se dostanete domů v každou denní dobu.

4. Go green or go home

Co si budem povídat, jízda na kole je šetrnější k přírodě než jízda autem nebo autobusem. V Dánsku se hodně dbá na udržitelném rozvoji, na tom, aby byla země čistá a aby se každý choval jak zodpovědně může. To je skvělé a kdo sdílí toto smýšlení, zapadne do dánské společnosti raz dva.

5. Pohyb!

Není tajemství, že Dánové jsou velice sportovně nadšený národ. Jen málokdy narazíte na člověka se silnou nadváhou a je to možná právě díky tomu, že denně ujedou spoustu kilometrů na kole. je to nenucený pohyb a jste na čerstvém vzduchu (dobře, občas jste ve slejváku, silném větru nebo sněhové bouři, ale zvyknete si na všechno).

 

Koukněte se na následující video od visitdenmark a nasajte dánskou byciklovou pohodu…

Koupit kolo v Dánsku nebo si přivést vlastní?

To je otázka, kterou dostáváme od spousty nastávajících studentů, chystajících se do Dánska. Záleží zejména na osobní preferenci a okolnostech, ale pár tipů pro vás máme. Máte v Čr dobré kolo a necháváte si do Dánska s přepravní firmou poslat svoje věci? Možná by stálo za to si to kolo přihodit – 10-15kg navíc už zase takový rozdíl v ceně neudělá. Když budete dbát na to, abyste si kolo zamykali a nenechávali ho stát týden v kuse někde ve městě, tak jen tak nehrozí, že byste o něj přišli. Hodí se to především, pokud máte v plánu si shánět práci jako rozvozák novin – je to fyzicky náročná práce a kdo má dobré kolo, tak si tím práci dost ulehčí. (Toto je jedna z velice častých brigád, více o studentské práci v Dánsku najdete zde.)

Není ale vůbec problém si pořídit ojeté kolo až po příjezdu do Dánska. nebývají to žádné super třídy, ale na přejezd do školy, do práce nebo do města to bohatě stačí. Buďte ale obezřetní a zjistěte si dopředu, na co si dát pozor při koupi ojetého kola. Kažý srpen/září si kola nakupuje spousta nových studentů a prodejci se snaží prodat nekvalitní kola za vyšší ceny, než by měli. Podívejte se na následuící video o tom, po čem koukat. Pokud budete mít s sebou kamaráda, který se v kolech vyzná, tak to také nebude na škodu. Ojeté městské kolo seženete v ceně mezi 350DKK – 750DKK. Záleží na roční době, kdy to kupujete. Koukejte po FB skupinách v každém městě, zeptejte se starších spolužáků na tipy, kde kolo koupit a nebo se projděte okolo policejní stanice – často vyvěšují inzeráty a prodávají kola, která našli opuštěná a nikdo se k nim dlouho nepřihlásil.

TOP TIP pro studenty nastupující na VŠ v Aalborgu!

Pokud potřebuje nechat kolo opravit, pomoct s nákupem ojetého kola a nebo tip na to, kde to kolo koupit, doporučujeme firmičku FlexiFix. „Tento podnik patří Jirkovi krupičkovi, českému absolventovi školy UCN, kterého jsem tam za svá studia potkala. – Jirka mi pomohl ojeté kolo koupit, zkontroloval ho a po čase opravil duši na pneumatice.“

 

Za Scandi tým,

Káťa Ženíšková

studium v zahraničí

Láká Tě možnost studia VŠ nebo SŠ v Dánsku?

Zůstaň v kontaktu a nepřijdeš o žádné novinky!Jako dárek získáš PDF verzi naší knihy "Jak se nezastavit u hranic".