Život na højskole

Během pobytu na dánské højskole studenti a často i učitelé žijí společně přímo v areálu školy. Tento koncept umožňuje vytvoření přátelské komunity s rodinnou atmosférou, vybízí ke společnému trávení času a zapojování se do mnoha aktivit, které jsou součástí každodenního života.

Jak vypadá běžný den na højskole?

Den na højskole začíná snídaní a následně ranní sešlostí, která často zahrnuje zpěv, krátkou zajímavou přednášku nebo třeba i pohybovou aktivitu. Ranní sešlosti pomáhají všem společně pozitivně nastartovat den. Následuje dopolední „výuka“, oběd a odpolední „výuka“. Uvozovky naznačují, že se nejedná o takovou výuku, na kterou jsme zvyklí v klasickém školství. Jedná se o formu výuky, kde zajímaví učitelé vytváří co nejinspirativnější prostředí pro rozvoj dovedností nejčastěji v oblasti kreativity, hudby, pohybu, aktivismu či humanitních, filozofických a praktických předmětech. Předměty si studenti volí dle svých přání, zájmů a dovedností (více zde). Tato část končí odpoledne a pak přichází večeře a další různé společné aktivity organizované často na přání studentů. Studenti bývají často také rozděleni do menších skupinek, kdy má každá z nich přiděleného učitele a pravidelně se schází, ať už za účelem si popovídat nebo naplánovat nějakou aktivitu. Højskole vytváří vhodné prostředí a podmínky, a studenti mají možnost svými nápady a impulsy do velké míry ovlivňovat, co se bude dít. O víkendech výuka odpadá, různorodé společné aktivity nikoliv.

Jak se bydlí na højskole?

Většina studentů na højskole má možnost bydlet v pokoji pro dva či ve svém vlastním pokoji (často za drobný příplatek). Pokoje jsou již v základu vybavené, a studenti si pak často svůj pokoj dekorují dle svých představ, pokud chtějí. Koupelny jsou většinou sdílené, ale v dostatečném počtu. Na každé højskole se dbá na zajímavé společné prostory k trávení volného času. Společenské místnosti jsou samozřejmostí a často tam najdete pohodlné gauče, hry, knihovnu, někde televizi a jinde třeba kulečník, stolní fotbal, stolní tenis… Tím to ale většinou nekončí, mnohdy mají højskole další místnosti ideální pro zábavu a seberozvoj i mimo „výuku“, například hudební místnost, posilovnu nebo venkovní zázemí pro sporty.

Jídlo na højskole a obecně v Dánsku je velmi kvalitní a chutné, často organické. Stravování funguje obvykle formou „švédských stolů“ s teplými i studenými pokrmy, ze kterých si studenti zkrátka naberou, co je láká, podobně jako na all-inclusive dovolené. 🙂 Kromě snídaně, oběda a večere bývá k dispozici v průběhu dne i různé drobné občerstvení. K dispozici bývá i dostatek vegetariánských/veganských variant. Čas od času se také studenti zapojují do chodu školy a přikládají ruku k dílu, například pomocí v kuchyni nebo úklidem.