studium-vo-svedsku-so-scandinavian-study

Studium ve Švédsku

Švédské školství klade velký důraz na kreativitu a kritické myšlení. Studium ve Švédsku je šance na to odstartovat vlastní start-up už na škole.

Podle European Innovation Scoreboard je Švédsko v celé Evropě nejvíce inovativní a podnikatelský národ. Životní úroveň zároveň patří k jedné z nejvyšších na světě – spousta zahraničních absolventů tedy v zemi rádo zůstává. Švédsko je také rodištěm mnoha mezinárodních korporací jako například: Ikea, H & M, Volvo, Husqvarna a Tetra Pak. Téměř všichni švédové mluví velmi dobře anglicky a mnoho firem používá angličtinu jako první jazyk při podnikání.

Proč studovat zrovna ve Švédsku?

  • Studium pro občany EU je zdarma.
  • Švédské školství patří k těm nejlepším a nejinovativnějším na světě.
  • Všichni mluví anglicky – mezinárodní studenti tedy nemají problémy se začleněním se do společnosti.
  • Prioritou č. 1 je udržitelný rozvoj a pokud se zajímáš o „green“ život, tak Švédsko je zemí pro tebe!
  • Švédové jsou „nejlepší“ v rovnoprávnosti mezi muži a ženami!
  • Velký důraz se klade na praxi a použitelnost znalostí v reálném světě.

sweden

Zkušenost studenta, Jakuba Zufalého – Strategic Entrepreneurship (magisterský obor), Jonkoping University

Září, 2016:

,Jsem opravdu rád, že jsem do Švédska šel. Škola má zatím excelentní organizaci a osobní, přátelský a lidský přístup, máme více jak týdenní kupu seznamovacích aktivit a akcí, lidi jsou fajn, město je tak akorát velké (zatím) a krásné a v neposlední řadě je ubytování super (mám vlastní dobře vybavený pokoj ve studentském domě s cca 20 studenty, přes stromy mám výhled na cca 50m vzdálené jezero a je tu vše, co potřebuješ). Věc, na kterou se člověk musí ale připravit je, že ze začátku budou náklady dost vysoké (jenom za balíček toho, že se učástním tradičních aktivit studentské unie jsem zaplatil 850 SEK v čemž není alkohol – pivo v restauraci může stát klidně 70 SEK) a může to vypadat jako plať, plať, plať. Těším se, až začnou normální courses, protože jsem byl nadšený z toho, co jsme zatím ze Strategic entrepreneurship měli.

Počáteční náklady zůstávají docela vysoké (nájem na celý semestr dopředu, permanentka do posilovny, knížky, …), ale předpokládám, že se to srovná, protože na aktivity kolem při všem učení nezbývá moc času Info Jönköping University/? 

Přednášky začaly už první týden, ale byly seznamovací. Přednášek jako takových však máme minimum, častější jsou cvičení nebo kreativní projekty. Nejvíc mi vyhovuje práce v týmech. Děsím se však pravidelné práce s akademickými články, které každý říkají něco jiného a my je budeme v „domácích úkolech“ muset citovat.

Rád bych ještě zmínil, že si studenti před tím, než sem přijedou, musejí uvědomit, že je to časově náročnější než česká škola a způsob učení se pouze na zkoušku tu neobstojí (mám ještě k tomu kurz švédštiny, kde se očekává práce cca 20 hodin týdně). Navíc je potřeba docela slušná úroveň angličtiny (někdo, kdo se v angličtině necítí úplně silný by z toho mohl být ve stresu). S těmi počátečními náklady člověk taky musí počítat. Celkově je to tady úplně jiný level než ČR, v centru dění, praktickým a otevřeným přítsupem a ze studia si hodně odnesu, obzvláště při oboru, který jsem si vybral. Kuba.”

 

Přečtěte si také o zkušenosti Hany, která má studium na švédské Jonkoping University za sebou – ZDE.